מה הן ההגבלות שיש על פושט רגל?

שאלה

בוקר טוב, מה הן ההגבלות שיש על פושט רגל? האם ניתן לנהל חשבון בנק, כרטיסי אשראי?


תשובה

שלום רב,

אלו ההגבלות:
- בית המשפט רשאי לעכב את יציאת החייב מהארץ. בפועל, עיכוב יציאת החייב מהארץ, בהליכי פשיטת רגל, נעשה כדבר שבשגרה ומיד עם הינתן צו הכינוס.
- החייב יהא "לקוח מוגבל מיוחד" כמשמעותו בחוק שיקים ללא כיסוי. המשמעות היא שהחייב, בין השאר, לא יוכל לעשות שימוש בשיקים.
- לא ניתן לעשות שימוש בכרטיס אשראי, אלא בהינתן אישור מראש ובכתב מטעם הנאמן לנכסי החייב.
- החייב אינו יכול לייסד תאגיד או להיות בעל עניין בתאגיד, בכל דרך שהיא, לרבות באמצעות אחרים, אלא באישור מראש של בית המשפט או הנאמן.

ביחס לניהול חשבון בנק:
בכפוף לאישור בית המשפט, ניתן לנהל או לפתוח חשבון בנק ביתרת זכות בלבד ללא אשראי וללא שימוש בשיקים. בדרך כלל, אישור כאמור ניתן מראש ובמסגרת צו הכינוס.

ביחס לכרטיסי אשראי, ראה תשובתי לעניין ההגבלות. ניתן לעשות שימוש בכרטיס אשראי רק באישור מראש ובכתב מטעם הנאמן.

אודות אקסלרוד, יוסף משרד עורכי דין

אייקון אקסלרוד, יוסף משרד עורכי דין אקסלרוד, יוסף משרד עורכי דין, עוסק בתחומים מגוונים של המשפט אזרחי מסחרי לרבות, מקרקעין, דיני עבודה, פשיטות רגל והוצאה לפועל. עורכי הדין במשרד, כל אחד בתחומו, מייצגים את לקוחותיהם בבתי המשפט בערכאות השונות, בבתי הדין לעבודה וכן מלווים את לקוחותיהם במגוון רחב של עסקאות ובייצוגם מול הרשויות והגופים המנהליים השונים. משרדנו שם לעצמו למטרה ליתן ללקוחותיו שירות מקצועי, אמין ומסור, תוך שימת דגש על יחס אישי ושקיפות מלאה.

המידע המוצג בתשובות לשאלות גולשים אינו מהווה בשום אופן ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם. המידע המוצג בתשובות הינו בגדר מידע כללי בלבד אשר אינו מתיימר להיות שלם, מקיף ומותאם לנסיבותיו המיוחדות של הקורא. התשובות אינן מתעדכנות לאחר פרסומן בעקבות שינויים שבדין. משרדנו לא יישא באחריות כלשהי כלפי הקורא בגין כל שימוש ו/או פעולה שייעשו על ידו בהסתמך על המידע המוצג בתשובות. באחריות הקורא לפנות בעניין זה לקבלת ייעוץ מקצועי בטרם נקיטת צעד כלשהו בהסתמך על התוכן המוצג בתשובות.

תגובות הגולשים