הוצאות נסיעה

לא מעט עמימות קיימת באשר לזכותו של העובד להשתתפות מעסיקו בהוצאות הנסיעה לעבודה וממנה. במסגרת מאמר זה ננסה לעשות סדר בדברים.

 

כל עובד הזקוק לתחבורה על מנת להגיע למקום עבודתו, זכאי להשתתפות המעסיק בהוצאות הנסיעה. זכות העובד כאמור מעוגנת בצו הרחבה החל על כל העובדים והמעסיקים בישראל, למעט עובדים עם מוגבלויות המועסקים במפעלים מוגנים.

 

השאלה באם אכן זקוק העובד לתחבורה על מנת להגיע למקום עבודתו, נבחנת על פי אמות מידה אובייקטיביות. כך, למשל, לגבי עובד המתגורר במרחק של למעלה מ- 500 מטר ממקום עבודתו, נקבע בפסיקת בית הדין לעבודה כי יש לראותו כעובד הזקוק לתחבורה על מנת להגיע למקום העבודה. עובד המתגורר במרחק קצר מ- 500 מטר ממקום העבודה עשוי להיחשב כמי שאינו זקוק לתחבורה, אלא אם יוכיח אחרת, לדוגמה בשל מצבו הבריאותי. עובד אינו זכאי להשתתפות בהוצאות נסיעה באם המעסיק מעמיד לרשותו הסעות ממקום מגוריו למקום העבודה ובחזרה.

 

עובד אשר זקוק לתחבורה על מנת להגיע למקום העבודה, זכאי להשתתפות המעסיק אף אם בפועל אינו עושה שימוש בתחבורה ציבורית ואף אם בוחר להגיע למקום עבודתו ברכבו הפרטי, ברגל, באופניים וכיוצ"ב.

 

העובד זכאי להשתתפות המעסיק בהוצאות נסיעה, אך בעבור ימים בהם עבד בפועל. אין עובד זכאי להחזר הוצאות נסיעה עבור ימים בהם נעדר מעבודתו או בימים בהם שהה בחופשה שנתית, חופשת מחלה וכיוצ"ב.

 

שיעור השתתפות היומי של המעסיק בהוצאות הנסיעה של העובד, ייקבע לפי עלות יומית של נסיעה באוטובוס ציבורי, במחיר מוזל וזאת עד לתקרה של 22.6 ₪ ליום. את שיעור ההשתתפות היומי בהוצאות נסיעה, עד לסכום התקרה כאמור לעיל, יש להכפיל במספר הימים בהם העובד עבד בפועל. המעסיק יכול לשלם את הוצאות הנסיעה באמצעות תשלום סכום כולל לעובד, השווה לעלות כרטיס חופשי חודשי מוזל ממקום מגוריו של העובד עד למקום העבודה. יחד עם זאת, באם הועסק העובד בימים בהם לא פועלת תחבורה ציבורית (שבת, חג וכו') על המעסיק לשלם לעובד את הוצאות הנסיעה בפועל עבור ימים אלו ועד לתקרה של 22.6 ₪ ליום. השתתפות המעסיק בהוצאות נסיעה, הינה זכות שאינה ניתנת לויתור מצד העובד ואין תוקף להסכמת העובד שלא לקבל החזר בגין הוצאות נסיעה או לקבל החזר בשיעור הנמוך מזה הקבוע בצו ההרחבה. במידה והמעסיק מפר חובתו להשתתף בהוצאות הנסיעה, יכול העובד להגיש תביעה כספית לבית הדין לעבודה.


אודות אקסלרוד, יוסף משרד עורכי דין

אייקון אקסלרוד, יוסף משרד עורכי דין אקסלרוד, יוסף משרד עורכי דין, עוסק בתחומים מגוונים של המשפט אזרחי מסחרי לרבות, מקרקעין, דיני עבודה, פשיטות רגל והוצאה לפועל. עורכי הדין במשרד, כל אחד בתחומו, מייצגים את לקוחותיהם בבתי המשפט בערכאות השונות, בבתי הדין לעבודה וכן מלווים את לקוחותיהם במגוון רחב של עסקאות ובייצוגם מול הרשויות והגופים המנהליים השונים. משרדנו שם לעצמו למטרה ליתן ללקוחותיו שירות מקצועי, אמין ומסור, תוך שימת דגש על יחס אישי ושקיפות מלאה.

המידע המוצג במאמר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם. המידע המוצג במאמר הינו בגדר מידע כללי בלבד אשר אינו מתיימר להיות שלם, מקיף ומותאם לנסיבותיו המיוחדות של הקורא. המאמר אינו בהכרח מתעדכן לאחר פרסומו בעקבות שינויים שבדין. משרדנו לא יישא באחריות כלשהי כלפי הקורא בגין כל שימוש ו/או פעולה שייעשו על ידו בהסתמך על המידע המוצג במאמר. באחריות הקורא לפנות בעניין זה לקבלת ייעוץ מקצועי בטרם נקיטת צעד כלשהו בהסתמך על התוכן המוצג במאמר.

תגובות הגולשים